Od nového roku nás čekají velké změny. Řidiči by se měli mít na pozoru, všechno totiž bude jinak

Od nového roku nás čekají velké změny
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Rok 2024 je tady a čeká nás spoustu změn nejen v dopravě, ale i v zákoně samotném. Měli bychom se pořádně připravit, protože jak praví staré české pravidlo, neznalost zákona neomlouvá. Některé změny budou pozitivní, jiné negativní. Co vše nás tedy čeká a bude to opravdu tak zlé, jak si někteří myslí?

Od nového roku se musíme připravit na výrazné změny v dopravě. Budou jednoznačně největší, a to za posledních 10 let. Něco takového tady ještě nebylo a celý náš dopravní systém se doslova otřese v základech. Všichni bychom se měli mít na pozoru, protože to nebude jen tak. Nový bodový systém se nyní skládá pouze ze tří pásem místo původních pěti, rychlost až 150 km/h je povolena na určených úsecích a řídit mohou nyní i sedmnáctiletí.

Tato novela zákona o pozemních komunikacích, která nabývá platnosti s příchodem nového roku, přináší nejvýraznější změny pro řidiče za posledních 15 let, přičemž některé z nich jsou mezi odborníky předmětem diskuse. „Nový bodový systém jako celek vítám. Ale třeba u nejzávažnějších přestupků, jako jízda pod vlivem alkoholu, mohl být stát se sankcemi přísnější. Jen se podívejme k sousedům,“ řekl mluvčí Ústředního automotoklubu ČR Igor Sirota.

Od nového roku nás čekají velké změny

Cílem nového bodového systému je působit na řidiče preventivně a odrazovat je od porušování pravidel. „Proto jsme usilovali o zjednodušení,” uvedl ministr dopravy Martin Kupka z ODS. V roce 2022 bylo zaznamenáno 466 tisíc dopravních přestupků. Novela zákona nyní definuje pouze tři kategorie přestupků namísto pěti původních penalizačních sazeb. Za tyto přestupky může řidič obdržet šest, čtyři nebo dva body. 

Pokud řidič nasbírá 12 bodů, přijde o řidičský průkaz. Pro “vybodování” stačí spáchat dva závažné přestupky nebo tři středně závažné. Mezi nejzávažnější přestupky, za které lze získat šest bodů, patří řízení s více než 0,3 promile alkoholu v krvi, jízda na červenou, překročení rychlosti o více než 50 km/h (nebo 40 km/h v obci) a vjetí na železniční přejezd v rozporu se zákazem.

Místo řidičáku občanka

Novela zákona o pozemních komunikacích přináší také určitá zjednodušení. Nyní již řidiči nehrozí pokuta za to, že si nechali doma řidičský průkaz nebo malý technický průkaz. Totožnost lze ověřit pomocí občanského průkazu nebo cestovního pasu, a policisté si mohou potřebné údaje vyhledat v databázích.