Od ledna 2024 začne platit občanka v mobilu: Všichni se bojí, to bude špatné

Novinky v dokladech.
Foto: eDoklady.cz
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Novinky čekají na všechny

Je důležité podotknout, že tradiční plastové občanské průkazy zůstávají platné i nadále. Aplikace eDoklady bude sloužit jako alternativa k těmto fyzickým dokladům. Bude ale nějaký čas trvat, než budou všechny instituce v zemi tuto formu identifikace plně akceptovat. Vybrané úřady začnou aplikaci akceptovat již od ledna. Mezi takové instituce patří například Český telekomunikační úřad. Tyto novinky budou podle vlády usnadnění pro velké množství lidí a organizací.

Zatím jen na zkoušku

Avšak pro většinu občanů bude klíčové, že tuto službu začne používat i Policie České republiky, a to od 1. července 2024. V té době by měly být připraveny i další významné instituce, jako finanční a krajské úřady či správa sociálního zabezpečení. Ačkoliv aplikace eDoklady začíná s digitalizací občanských průkazů, plánuje se rozšíření na další osobní doklady. Navíc bude aplikace navržena tak, aby byla v budoucnu kompatibilní s evropským standardem eWallet. Očekává se, že tento krok proběhne nejdříve v roce 2026.

Pouze pro chytré telefony

Aplikace eDoklady bude dostupná ke stažení nejen na platformě obchod play pro telefony s Androidem, ale také v aplikaci AppStore, která je dostupný pro zařízení podporující iOS systém. Po stažení bude potřeba registrace a následná integrace s Identitou občana. Jeden z hlavních benefitů této digitální občanky je možnost kontrolovat, jaké informace se při kontrole sdílí. Například při ověřování věku v baru můžete poskytnout pouze informaci o vašem věku. Aplikace bude chráněna biometrickými údaji, jako je otisk prstu nebo sken obličeje. V případě ztráty telefonu je možné aplikaci rychle deaktivovat.

Další užitečné odkazy: