Nová dopravní značka dělá řidičům starosti. Kdo nebude vědět co znamená, přijde o řidičák

Značka, která řidiče připraví o peníze
Foto: Policie ČR
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Značka, která trápí řidiče

Mnoho řidičů v České republice možná stále nezná význam jedné důležité dopravní značky na dálnicích, což by je mohlo přijít draho v podobě vysokých pokut či zákazu řízení. Přestože se tato značka na českých silnicích objevila již před čtyřmi lety, zdá se, že někteří motoristé si stále nejsou jisti, co přesně znamená.

Někteří zřejmě neví, co tato značka symbolizuje, což může vést k nepříjemným problémům s dopravní policií. Porušení pravidel spojených s touto značkou může znamenat vysoké pokuty a v některých případech dokonce i zákaz řízení. Pokud tedy tuto značku neznáte, od této chvíle si na ní dávejte velký pozor.

O jakou značku jde?

Jedná se o značku Stop protisměr, která se začala na dálnicích objevovat již v roce 2019. Hlavním účelem této značky je zabránit řidičům ve vjezdu do protisměru, čímž by mohli vážně ohrozit sebe a ostatní. Již několikrát se totiž stalo, že řidiči začali zmatkovat a místo toho, aby zastavili u krajnice, pokračovali dále ve své nebezpečné jízdě.

Efektivita této značky je dosud předmětem velkých debat a diskuzí. Problémy s jízdou v protisměru na dálnicích zůstávají totiž mezi aktuálními. A to i přesto, že byla na různých místech dálnice umístěna řada těchto značek. Nicméně podle Jana Studeckého, mluvčího Ředitelství silnic a dálnic, by se situace měla v budoucnosti zlepšit. Prohlásil, že je příliš brzy na hodnocení efektivity těchto opatření, ale očekává, že značky napomohou v redukci jízdy v protisměru.

Pokuty i ztráta řidičského oprávnění

V současné době může řidičům za takové chování na dálnici hrozit pokuta okolo 10 tisíc korun a přidělení 7 trestných bodů. V extrémních případech, kdy řidič ohrozí další účastníky silničního provozu, může být takové chování dokonce považováno za trestný čin s následným zákazem řízení na několik let.