Města ruší novoroční ohňostroj. To tu ještě nebylo a lidé se opravdu hodně zlobí

Města ruší novoroční ohňostroj
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Většina velkých měst se pro tento rok rozhodla zrušit pravidelné a tradiční novoroční ohňostroje. Důvodem je především pieta a bezpečnost. Lidé se však bouří a s tímto rozhodnutím nesouhlasí.

Podle informací se města rozhodla na základě prosby ministra vnitra Víta Rakušana, který vyzval zastupitele měst k tomu, aby se tento rok pořádně zamysleli nad tím, zda je třeba pořádat bujaré novoroční oslavy, vzhledem k tomu, jaká tragická událost nastala minulý týden. Některá města jeho výzvu uposlechla, druhá si budou dělat po svém tak, aby neomezovala své občany.

,,Naše země zažila před Vánoci dva šokující násilné činy spojené se střelbou. Tyto události se bolestně dotkly mnoha lidí a rodin osobně, nepřímo pak v podstatě každého z nás. To nejmenší, co můžeme jeden pro druhého v téhle době udělat, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat napětí a případná traumata, která po sobě tohle násilí zanechalo. Oslavit příchod nového roku lze i bez petard, dělobuchů a rachejtlí,” uvedl Rakušan v dopise, který ministerstvo vnitra zveřejnilo na svých webových stránkách.

Města ruší novoroční ohňostroj

Například Praha a Brno již několik let nepořádají silvestrovské či novoroční ohňostroje a ani letos tomu nebude jinak. V reakci na tragickou střelbu na Filozofické fakultě v Praze rozhodlo město Olomouc a některá další města zrušit své ohňostroje. Na druhou stranu, Ostrava, Zlín a Plzeň plánují pyrotechnickou část oslav zachovat. V Praze se ohňostroje nekonají již několik let. Ani letos se neuskuteční videomapping, který v roce 2020 nahradil tradiční ohňostroje.

Od ohňostrojů nad Vltavou se v Praze upustilo v roce 2019, jelikož řeka slouží jako významné zimoviště vodních ptáků a docházelo k jejich vážným zraněním. Videomapping by podle zastupitelů mohl vést k velkému shromáždění lidí a nebezpečným situacím. Jako alternativu nabídne Praha svým obyvatelům zvýhodněné vstupy, například do zoologické zahrady, kam bude možné 1. ledna vstoupit za symbolickou korunu.

Týden od tragédie

Minulý týden ve čtvrtek, tedy 21. prosince, došlo k tragické události na Filozofické fakultě, kde zemřelo 14 lidí, včetně střelce, který podle informací policie spáchal sebevraždu. Jedna z obětí tohoto masového útočníka zemřela později v nemocnici. Tento stejný pachatel byl také odpovědný za vraždu dvaatřicetiletého muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese týden před tím. V sobotu byl v České republice vyhlášen státní smutek na památku obětí těchto tragických událostí.

foto Pixabay