Islandská sopka znovu vybuchla. Situace je vážná, lidé musí utéct z města

Islandská sopka se znovu probudila
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Na jihozápadě Islandu, na poloostrově Reykjanes, došlo ve čtvrtek brzy ráno k sopečné erupci, jak uvedla islandská veřejnoprávní televize RÚV. Svědci mohli pozorovat výlev zářivě oranžové lávy a stoupající dým z pukliny, což se stalo již potřetí během posledních dvou měsíců.

V reakci na erupci byli návštěvníci geotermálních lázní Modrá laguna, které patří mezi nejvíce frekventované turistické destinace na Islandu, preventivně evakuováni během noci a rána. Island se řadí mezi vulkanicky nejaktivnější oblasti na planetě s přibližně 30 aktivními sopkami. Ostrov se nachází na rozhraní eurasijské a severoamerické tektonické desky, které se od sebe vzdalují rychlostí zhruba dva centimetry ročně, což vede k častým zemětřesením a sopečným erupcím na tomto území.

,,V 5:30 (6:30 SEČ) nabralo mírné zemětřesení severovýchodně od Sýlingarfellu na intenzitě. Zhruba o 30 minut později ve stejné oblasti začala erupce. Podle prvních zpráv z kontrolního letu pobřežní stráže výbuch nastal ve stejné oblasti jako 18. prosince. Puklina je dlouhá asi tři kilometry. Láva v této fázi proudí převážně na západ,” uvedla podle AFP islandská meteorologická služba IMO.

Islandská sopka se znovu probudila

Jak uvádí web Live Mint, situace se může opakovat i tři roky. Někteří místní obyvatelé uvádějí, že aktuální sopečná erupce na Islandu je větší než předchozí události tohoto typu. Norská meteorologická agentura informovala o vzniku tříkilometrové trhliny severně od města Grindavík. První zprávy o erupci přinesl Islandský meteorologický úřad.

Sopka Sylingarfell letos eruptovala již podruhé, přičemž erupce započatá 14. ledna trvala dva dny. V okolí města Grindavík se objevily trhliny, které způsobily zánik tří domů, přičemž největší z nich měla délku téměř jeden kilometr. Město s téměř čtyřmi tisíci obyvateli muselo být evakuováno a jeho obyvatelé nyní čelí možnosti, že se do svých domovů už možná nebudou moci vrátit.

foto ilustrační