El Niño nás pořádně potrápí. Ženou se na nás tuhé mrazy, meteorologové se bojí, a proto vydali výstrahu

Žene se tuhá zima
Foto: Depositphoto.com
Napsal/aMichaela
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Mrazy budou tuhé

Meteorologové se podle dostupných informací bojí a vydávají jednu výstrahu za druhou. Ta poslední dokonce varuje před velkými mrazy, a také před tím, že by se lidé měli připravit na to, že nás čeká nejhorší zima za celé desetiletí. Takové počasí by navíc mělo trvat až do května, takže to bude opravdu vážné. Vypadá to, že mrazy nás neopustí ani v následujících měsících.

Jev El Niño, který momentálně řádí nad Evropou, má přibližně 90% šanci na to, že se nad naším územím udrží až do jara. Lidé se tak musí připravit na to, že budou celou zimu topit naplno a naše peněženky to krutě pocítí. Kromě velké zimy nás tak na jaře budou čekat i vysoké účty za plyn, elektřinu a topení. „Klimatická změna dokáže zesílit nebo naopak oslabit určité dopady El Niña. Například může dojít k pádu teplotních rekordů, zejména v oblastech, které při El Niñu už nyní mají nadprůměrné teploty,” upřesnila pro portál CBS News klimatoložka Michelle L’Heureuxová.

Podzim přišel rychle

A je vidět, že i samotný podzim přišel opravdu rychle. Ještě v sobotu byly na některých místech tropické teploty, druhý den ráno mrzlo a padal sníh. V tomto týdnu by měla především středa být jedním z nejstudenějších dnů za celý týden. Na některých místech bude až minus 4 °C. Řidiči se tak musí připravit na ranní škrábání oken, vytápění vozů a lehce namrzlé chodníky. Mrazy tentokrát udeří velmi brzo a my se máme na co těšit.

Výstrahu ČHMÚ proto nemůžeme brát na lehkou váhu a musíme věřit, že letošní zimu zvládneme. O to horší je i samotný podzim, kdy teploty padají k nule, někdy až pod nulu a zemědělci, kteří mají ještě vysázenou svou úrodu, tak mají strach. Výstraha zatím platí do 18. října. Celkově by období od poloviny října do konce první listopadové dekády mělo být teplotně normální. V minulém týdnu se po delší době srážkové úhrny konečně pohybovaly kolem dlouhodobého normálu a v tomto trendu budou pokračovat až do konce října, uvádí Český hydrometeorologický ústav ve vydaném měsíčním výhledu počasí na říjen.