Česko sevřely brutální mrazy a nastala pohroma. Nejezdí vlaky ani autobusy, lidé v nich klepou zimu

Česko sevřely brutální mrazy
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Do Česka dorazily opravdu silné mrazy. Něco takového tu ještě nebylo. Podle předpovědi se teploty na některých místech dostaly až na -30 stupňů. Lidé uvízli ve vlacích a neví, co dělat.

Česko sevřely brutální mrazy. Něco takového naše země ještě nepamatuje. Podle všeho sem proudí sibiřský vzduch, který sebou přináší nejen ledový vítr, ale i teploty, které atakují i mínus třicítku. To však způsobuje vážné dopravní komplikace na našich silnicích a železnicích. Ty totiž na takové mrazy nejsou dělané.

Česko sevřely brutální mrazy

Podle všeho tyto mrazy způsobily výrazné komplikace v dopravě. Některé vlaky a autobusy ani nevyjeli, některé však zůstali stát na hlavní trase. Lidé tak zůstali ve vlacích, ve kterých jim byla zima. Zamrzlo totiž elektrické vedení a výhybky. České dráhy jsou v pohotovosti a snaží se celou situaci řešit. A mrazy budou pokračovat. Podle všeho se na velmi nízké teploty musíme připravit ještě dnes v noci a ve středu ráno. To představuje značný problém především pro lidi bez domova, kteří nemají teplo ani potřebné vybavení k tomu, aby tyto mrazy ve zdraví přečkali.

A co nás čeká?

,,Zažíváme zatím nejchladnější ráno této zimy. Vůbec nejchladněji je v 6:00 na Šumavě, kde místy klesly teplota pod -20 °C, například ve Volarech dokonce až k -26 °C (mapa). Zítra po ránu bude -4 až -8 °C, při slabším větru kolem -10 °C. Během dalších nocí budou minima většinou do -5 °C, ojediněle až k -7 °C. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem nuly. Sníh, který napadl o uplynulém víkendu tak bude zůstávat nebo jen pozvolna odtávat,” varuje český hydrometeorologický ústav.