Apple se připravuje na den D. Horkými novinkami jsou iPhone 15 a bezztrátový zvuk

iphone, hand, screen
Foto: Pixabay/Public domain
Zveřejněno dne:
KategorieAktuality

Ve světě technologických inovací jen málokteré jméno vyvolává taková očekávání a vzrušení jako Apple. S každým dalším rokem nadšenci i milovníci technologií z Applu netrpělivě očekávají nejnovější novinky cupertinského giganta. Letošní rok není výjimkou. Jako již tradičně se Apple připravuje na očekávané každoroční uvedení produktů na trh a středem pozornosti je bezpochyby chystaný iPhone 15. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli připravit analýzu, která vám přiblíží novinky společnosti Apple.

iPhone 15 zaznamenal slibné předobjednávky

Po mírném poklesu akcií společnosti Apple po uvedení iPhonu 15 na trh se rýsuje možné oživení * Podle analýzy poradenské společnosti Wedbush vzrostly předobjednávky nejnovějšího chytrého telefonu Apple o 10 až 12 % ve srovnání se stejným obdobím u jeho předchůdce, iPhonu 14. Analytik společnosti Wedbush Daniel Ives na základě pozitivních zpráv o dodavatelském řetězci v Asii vyjádřil rostoucí důvěru ve vyhlídky iPhonu 15 a předpověděl počáteční objem prodeje kolem 85 milionů kusů s možností přiblížení se hranici 90 milionů. Svou prognózu částečně zdůvodnil také potenciálem různých promo akcí operátorů během svátků na konci roku.

Výhled společnosti Apple dále podporují údaje naznačující, že zákazníci dávají přednost dražším modelům iPhone 15 Pro a Pro Max, přičemž Wedbush odhaduje průměrnou prodejní cenu kolem 925 USD, což je nárůst o zhruba 100 USD ve srovnání s posledními 15 měsíci. Zpoždění dodávek modelu iPhone 15 Pro Max v několika zemích včetně USA navíc signalizuje silnou poptávku. Přesto analytik společnosti Mizuho Jordan Klein doporučuje v krátkodobém horizontu opatrnost, ale uznává potenciální dopad těchto pozitivních ukazatelů na prodeje iPhonu 15.

Náhlavní souprava Vision Pro: drahá novinka s výjimečným zvukem

Nedávno představená náhlavní souprava Vision Pro od společnosti Apple má být průkopníkem v podpoře bezztrátového zvuku, což je funkce, kterou iPhone 15, iPad ani Apple TV 4K zatím neobsahují. Náhlavní souprava Vision Pro, která je k dispozici za prémiovou cenu 3 499 dolarů, využívá nový, dosud nezveřejněný bezdrátový protokol vyvinutý společností Apple prostřednictvím bezdrátového čipu H2, který je přítomen v AirPods Pro 2 i Vision Pro. Bohužel se zdá, že tento software nebo jiná zatím nezveřejněná funkce v iPhone 15, iPadu a Apple TV 4K chybí, takže jsou s “bezztrátovým” zvukem nekompatibilní.

V souvislosti s odhalením Vision Pro představil Apple také vylepšenou iteraci své druhé generace sluchátek AirPods Pro. Tento nový model se může pochlubit zvýšenou odolností proti prachu a nabíjecím portem USB-C namísto portu “lightning”. Zatímco kvalita zvuku zůstává na stejné úrovni jako u předchůdce, AirPods Pro 2 mají nyní možnost nabíjení přímo z iPhonu, což byla dříve nedostupná funkce. Nové AirPods Pro 2 navíc podporují “bezztrátový” zvuk přizpůsobený náhlavní soupravě Apple Vision Pro, která bude uvedena na trh začátkem roku 2024.

Warren Buffet věří ve společnost Apple

Společnost Berkshire Hathaway v čele s generálním ředitelem Warrenem Buffettem projevila značný zájem jak o technologického giganta Apple, tak o akcie své vlastní společnosti, jak naznačují nedávná podání 13F i projev během výročního setkání akcionářů společnosti. Podle nejnovějších údajů tvoří Apple nyní významných 45,4 % investičního portfolia společnosti Berkshire Hathaway v celkové hodnotě 354 miliard USD, což mu pevně zajišťuje pozici jedné z nejvýznamnějších investic.

Warren Buffett nastínil čtyři hlavní důvody, proč jeho firma důvěřuje společnosti Apple. Zaprvé, výjimečná známost značky Apple a neochvějná loajalita zákazníků jsou považovány za mimořádně cenná aktiva. Za druhé, Buffett a jeho tým si cení odhodlání společnosti inovovat a neustále aktualizovat své produkty. Zatřetí, managementu společnosti Apple hluboce důvěřují, zejména pokud jde o přechod na platformově orientovaný obchodní model s větším zaměřením na předplatné služeb.

Pohyb ceny akcií byl více než výrazný

Za posledních pět let vzrostly akcie společnosti Apple o 227 %. Akcie společnosti Apple v poslední době čelily určitému tlaku a v pondělí se před zahájením obchodování obchodovaly na úrovni 174,69 USD, což představuje mírný pokles o 0,2 % oproti předchozím úrovním. Tento pokles navázal na vyšší hodnoty zaznamenané v červenci 2023 na úrovni kolem 195 USD a je částečně přičítán obavám z možného zákazu iPhonů ze strany čínských vládních orgánů. Dlouhodobý výhled je však spíše býčí, což znamená, že akcie Apple mají stále velký potenciál.